Posilovací guma procvičí celé vaše tělo

Co si představíte pod pojmem posilování? Někteří si představí, jak zvedají těžké činky nebo jak dobývají jednotlivé stroje ve fitnesu. Posilování může mít mnoho podob a nepotřebujete k němu žádná těžká závaží, abyste svaly posílili. Stále více lidí používá pro cvičení jen jednu pomůcku a sice posilovací gumu na cvičení. Jde o nástroj na posilovací i kondiční trénink, ale také na cvičení po úrazech a pro rehabilitace. Často se setkáme s názvem posilovací odporové gumy, protože při cvičení s nimi vzniká velký odpor. Mnoho lidí je v šoku, když zjistí, že jim dokáže jedna guma nahradit doslova celý fitnes.

  • Na trh přišly postupně

Posilovací gumy se neobjevily na trhu hned, jejich počátek se datuje zhruba na začátek 20. století. Vyráběly se z gumových hadiček a jejich původním účelem byla svalová rehabilitace. V 90. letech však začaly zaplavovat cvelosvětový trh jako pomůcka na posilování a od té doby se jejich popularita pouze zvyšuje. Stále více lidé objevuje jejich nesčetné výhody a používají je pro cvičení muži, ženy i děti. 

  • Výhody posilovacích gum
  • Cena: Sortiment na cvičení není levný a pokud jste si někdy zařizovali domácí fitnes, zajisté víte, že nejde o malou investici. Naproti tomu jsou posilovací gumy velmi levné. 
  • Snadná dostupnost: Také je pořídíte na mnoha místech, pokud budete hledat v kamenných obchodech, stačí navštívit třeba Sportisimo nebo Decathlon a zajisté si vyberete z mnoha provedení. Ideální nákup je online, v eshopech si snadno vyberete vhodnou posilovací gumu levně a v provedení, jaké potřebujete.
  • Cestovní velikost: Nespornou výhodou posilovacích gum je jejich velikost a váha. Když cestujete, zajisté si nebudete do kufru balit těžká závaží. Posilovací gumy jsou malé a vejdou se i do příruční tašky.
  • Nahradí fitness: Ve fitnesu je dnes zavřeno nebo nestíháte svůj trénink? Posilovací guma nahradí celý fitnes a hravě s ní procvičíte celé tělo.
  • Druhy posilovacích gum

Když se kupuje posilovací guma, nikdy si nekupujte jen jednu. Posilovací gumy se od sebe liší silou odporu a zatímco pro některé cviky potřebujete velký odpor, pro jiné zase menší. Ideální volbou je tak sada posilovacích gum. Posilovací gumy jsou také v různých provedeních, může jít o popruhy, gumy s madly na konci, spletené gumy nebo třeba o kruhové posilovací gumy. Ideální možností je vyzkoušet si daný sortiment v obchodě a rozhodnout se, jaké provedení pro vás bude nejlepší. 

  • Procvičíte celé tělo

Když máte posilovací gumu v rukou poprvé, možná přemýšlíte, jak s ní cvičit. Můžete cvičit všechny cviky, jaké jste byli zvyklí cvičit ve fitnesu. Můžete snadno posilovat bicepsy s pomocí bicepsového zdvihu, tricepsy, nohy a další partie. Než si představovat všechny možnosti, skvělou volbou je inspirovat se na internetu. Nabízí se vám zde espočet ukázek cviků. Ještě lepší volbou je zavítat na Youtube, kde vám sportovci představí cviky na různé partie. 

  • Skvělá pomůcka pro rehabilitace

Pokud jste po úrazech nebo potřebujete rehabilitační cvičení, zajisté víte, že je potřeba tělesné partie procvičovat, ale příliš nezatěžovat. Při rehabilitacích jsou cvičební gumy skvělé, vyberou se obvykle gumy s nejmenším odporem a začínají se s nimi procvičovat jednotlivé partie. Postupně začnete dostávat do daných partií větší sílu a můžete postupně přejít na gumy s větším odporem.  

  • Lepší zatížení svalů

Nemusíte si vybírat, jestli budete cvičit s činkami nebo s posilovací gumou, můžete střídat obojí. Výhodou posilovacích gum je skutečnost, že vaše svaly posilují zase trochu jiným způsobem, cviky zde nejsou tak přímé a pomáhají více stimulovat jednotlivá svalová vlákna. Zatímco u strojů máte pevnou trajektorii pohybu, s gumou ji můžete měnit a tím měníte i úhel, ze kterého se svaly posilují a také musíte častěji vyrovnávat rovnováhu, což má další přínosy. 

Posilovací gumy mohou pomoci simulovat i mnoho činností, můžete si gumu přivázat za pevné místo, držet ji v ruce a simulovat třeba golfový švih holí, pádlování, házení míčem a cokoliv dalšího. 

  • Pro všechny generace

Zatímco těžké činky byste starším lidem zřejmě nedoporučili, cvičební gumy jsou bezpečné, cvičí s nimi lidé bez ohledu na věk, od sportovců v nejlepších letech až po děti a důchodce. Jelikož jsou gumy většinou barevně rozlišené, každý si snadno vybere takovou, která je z hlediska síly nejlepší. 

  • Jak vlastně posilovat? 

Posiluje se správně do úplného vyčerpání, tedy do stavu, když dosáhnete plné svalové únavy. Záleží zde také, jak silné oporové gumy vyberete. Cvičte ideálně tak, abyste při každém cviku udělali kolem 20 opakování. Pokud chcete procvičovat sílu, vyberte silnější gumy pro méně opakování, pokud vytrvalost, vybírejte slabší posilovací gumy, které vám umožní dělat více opakování. 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte