Sportovní taška na hřiště, do tělocvičny nebo na cesty tvoří nedílnou součást výbavy sportovce

Každý sportovec si sebou na sportoviště nosí svoji výbavu. Pro její přenášení slouží sportovní taška. Zda bude potřeba malá nebo velká, to záleží na množství a velikosti sportovní výbavy.

  • Druhy sportovních tašek

Oblíbenou variantu tvoří sportovní tašky přes rameno. Takovou tašku využijeme pro cvičení v posilovně, na aerobiku nebo při tenisu či volejbalu. Ideální je pokud jsou členěny, snadno tak uložíme nejen cvičební oblečení a obuv, ale také další drobnosti, svačinu a nápoje. Při výběru tašky přes rameno bychom se měli soustředit nejen na její členění, ale také na popruh. Vhodně zvolený model nám umožní snazší přenášení tašky. Na co se tedy zaměřit? Především na šířku (čím bude větší, tím snáze se váha tašky rozloží) a možnost nastavitelnosti – díky ní budeme moci snadno regulovat celkovou délku tašky. Oproti sportovnímu batohu má sportovní taška tu výhodu, že v ní budeme snáze hledat věci, které jsou uložené na jejím dně. Taška přes rameno se většinou vyrábí do šířky, zatímco větší batohy jsou hlubší, hůře se v nich hledá v jejich spodní části. Také manipulace se sportovní taškou je, oproti batohu, snazší. Především v případě, že s ní budeme cestovat hromadnou dopravou.

Nevýhodou tašky na rameno je jednostranné zatěžování těla. Tady vede batoh, pokud jej nosíme na obou ramenou.

V případě, že je výstroj objemnější (hokej, fotbal, box), nebo budeme s taškou často cestovat a to jak v automobilu, autobusu nebo v letadle, vhodnou volbou je taška na kolečkách. Ušetří nám námahu. Kromě koleček, která usnadňují její přepravu, má i pohodlnou rukojeť, mnohdy dokonce i ergonomicky řešenou.

Vybíráme-li nejen podle praktického hlediska, ale také podle designu, pak je samozřejmostí taška dámská nebo pánská. Samostatnou kategorii pak tvoří sportovní taška dětská. Děti mají rády pestré barvy a pohádkové motivy, které se na dětské sportovní tašce objevují velmi často. Při výběru tašky bychom však neměli vybírat pouze podle designu, ale důležitou roli hraje i kvalitní materiál a dokonalé zpracování. Takové sportovní tašky nabízí například značka Nike, Adidas nebo Puma.

  • Materiál

Prvořadým hlediskem je snadná údržba. Sportovní cestovní taška by měla být vyrobena z takového materiálu, který bude omyvatelný. A to jak její vnější, tak ideálně i vnitřní části. Ten, kdo se věnuje sportovním aktivitám venkovního charakteru, určitě uvítá i voděodolnost. Tyto vlastnosti nabízí především polyamid, nylon nebo polyester. Pro jejich údržbu postačí, v běžných případech, pouze mýdlová voda a čistý hadřík. 

  • Další vlastnosti

Jak již bylo řečeno výše, ideální pomocníkem je taková taška, která je členěna na více částí, pokud možno různých velikostí. To umožňují vnitřní i vnější kapsy nebo různé druhy organizérů. Kromě toho, že do nich uskladníme potřebné drobnosti, díky malé vnější kapse můžeme mít ihned po ruce třeba permanentku do tělocvičny nebo posilovny. Také speciální kapsa pro sportovní obuv, která je mimo vnitřní prostor tašky, není vůbec od věci. Šikovná je i zpevněná kostra vnitřního prostoru, která dodá sportovní tašce tvar a díky níž máme lepší přehled o obsahu tašky. Takovou vlastnost podpoří i zpevněné dno, ideálně pokud má ještě voděodolnou úpravu. Jestliže tašku s sebou nosíme do venkovních prostor, možná bychom měli pouvažovat o takovém modelu, který má, na venkovní části dna, upevněné malé nožky. Díky nim zůstane spodní část tašky v suchu a čistotě. Některé sportovní modely umožňují upravit i jejich velikost a to pomocí zipů, díky kterým snadno zvětšíme nebo zmenšíme objem tašky, dle momentální potřeby. Některé mají dokonce odnímatelné postranní vnější kapsy. Velikost tašky si tak snadno upravíme.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte