Až 80 % žen nosí špatnou sportovní podprsenku. Jak vybrat tu správnou?

Dnes již není nic neobvyklého potkat na ulici běžce, vidět v parku skupinku lidí cvičící jógu a nikdo se již nepozastavuje nad workoutovými hřišti v parcích a na stadionech. Výrobci sportovního oblečení, obuví a doplňků hlásí rekordní tržby.

under armour crossback mid bra 0

Zdravý životní styl a pohyb se stává součástí života stále více lidí, kteří se vzájemně hecují a podporují k lepším výkonům. S lepšími výkony přicházejí větší nároky na oblečení i obuv, sportovní podprsenky nevyjímaje.

Přibližně 80 % žen nenosí správnou velikost a tvar podprsenky a to jak klasické, tak sportovní. Sportovní podprsenka má ženám udělat fyzický výkon pohodlnější. Špatná sportovní podprsenka, i když je to sportovní podprsenka vyztužená, však často způsobí úplný opak a někdy dokonce i zdravotní potíže.

nike w nk df swsh scpbk gx bra prp 8

Při výběru sportovní podprsenky je nutné zohlednit nejen velikost a tvar prsou, ale také druhy sportovní aktivity, kterou se žena chystá provádět. 

 • Co jsou Cooperovy vazy a jak souvisí s podprsenkou?

Samotná prsa nemají žádné svaly. Cooperovy vazy jsou pojivové tkáně, které drží prsa od spodní strany kůže každého k tkáním uvnitř hrudníku. Při fyzické námaze, kdy se prsa pohybují nahoru a dolů, do stran či bývají dokonce v osmičkovém pohybu, dochází k velké zátěži Cooperových vazů.

roxy lets dance bra 3 1

Ve špatné podprsence, kdy nemají vazy správnou podporu, začnou ženy pociťovat bolest a někdy může dojít k poškození Cooperových vazů. Správným výběrem podprsenky předejde žena bolesti a zdravotním potížím.

 • Sportovní podprsenky s různou oporou

Pokud žena provádí více sportů, potřebuje více druhů podprsenek, respektive podprsenky s různou oporou. Čím více „hopsání“, tím více prsa skáčou – o nic jiného nejde.

 • Sportovní podprsenka s nízkou oporou

Bavlněná sportovní podprsenka nebo sportovní podprsenka z funkčního materiálu s nízkou oporou je vhodná pro pomalé aktivity – chůze, jóga, silový trénink, silniční cyklistika.

under armour ua crossback low pnk 2

 • Sportovní podprsenka se střední oporou

Sportovní podprsenky se střední oporou využijí především ženy preferující různé druhy tance, lyžování, cyklistiku na trekovém kole nebo spinning.

Sportovní podprsenky s nízkým až středním dopadem se typicky vyznačují designem bez košíčků a omezují pohyb tím, že prsa pevně přitisknou k hrudní stěně.  

 • Sportovní podprsenka s vysokou oporou

Vysoká podpora sportovní podprsenky je nutná u žen, které se věnují cyklistice na horském kole, bojovým sportům, běhu, aerobiku, atletice. 

Podprsenky s vysokou podporou jsou vyrobeny s definovanou strukturou košíčků - podobné běžným podprsenkám - pro zapouzdření a podporu každého prsu. Podprsenky s vysokou oporou budou používat kombinaci metod zapouzdření a komprese k maximalizaci podpory. 

Některé druhy podprsenek nemají zapínání a přetahují se přes hlavu. Sportovní podprsenky pro velká prsa s vysokou podporou, XXL jsou často zapínáním opatřeny.

roxy lets dance bra 3 0

 • Jak vybrat správnou velikost?

Nike, Adidas, Triumph, Puma a ostatní výrobci kvalitních sportovních podprsenek se snaží vyjít vstříc požadavkům zákaznic a své produkty neustále zdokonalují. Jednu věc však ženy musí učinit samy – správně se změřit a na základě naměřených hodnot vybrat správnou velikost.

 • Měření hrudního koše: Krejčovským metrem se změřte těsně pod prsy. Metr neutahujte, měl by být volný a pohodlný, aby se pod něj vešly dva prsty.
 • Měření poprsí: Změřte kolem nejplnější části prsou. Svinovací metr by měl být opět pohodlný, ale ne tak těsný, aby omezoval dýchání.

Podle naměřených hodnot a tabulky výrobce nebude těžké vybrat správnou velikost sportovní podprsenky.

roxy erjkt03618 szch lets dance bra printed 3

Tipy pro pro správný výběr podprsenky

 • Sportovní podprsenka by měla sedět těsněji než podprsenka pro všední dny, ale neměla by bránit v dýchání. Žena by měla bez potíží vsunout dva prsty mezi ramena a ramínka.
 • Košíčky by měly perfektně padnout. Zvrásnění svědčí o větší velikosti a naopak, když se prsa „vylévají“ z košíčků, je podprsenka malá.
 • Zvedněte ruce nad hlavu a nastavte správně ramínka. Pokud se podprsenka zvedne, je to obvykle známka toho, že je příliš velká, i když je možné, že popruhy nebo zadní uzávěr mohou vyžadovat úpravu. 
 • Než vyrazíte za sportem, vyskočte a rozhoupejte ruce. Pokud pocítíte bolest nebo nepohodlí, zkuste jinou sportovní podprsenku. 

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte