Běhání se pomalu stává fenoménem. Mnoho lidí však stále neví, jak správně vybrat běžeckou obuv

Běhu podléhá stále více lidí, zejména během lockdownu přibylo běžců na stezkách, v lesích, sportovních stadionech i ulicích. Někteří se vypracovali natolik, že běhají maratony, zúčastňují se závodů a běžeckých charitativních akcí, které rostou jako houby po dešti. Jiní běhají jen pro zábavu, vyčistit mysl či hubnutí a udržení zdravé váhy. Běh není finančně nákladným sportem, dá se provozovat téměř kdekoliv, jediné, co potřebujete jsou kvalitní běžecké boty

Každý má odlišný styl běhu, jinou plosku nohy, jiný nárt, odlišné jsou pánské a dámské běžecké boty, navzdory tomu existuje několik klíčových faktorů, jak běžeckou obuv vybrat.

 • Základní faktory pro výběr běžecké obuvi
 1. Zvažte, kde plánujete běhat.Vyrážíte většinou na silnice? Nebo vyrážíte na stezky a štěrkové cesty? Vaše volba jsou boty na běhání na silnici, traily nebo cross-training.
 2. Rozhodněte se, jak velké chcete mít tlumení. Chcete mít pocit, že běžíte na obláčku s maximálním tlumením nebo cítit zem pod nohama? Tlumení – tloušťka materiálu pod mezipodešví a pevnost pěny – a pokles paty jsou dva faktory, které je třeba vzít v úvahu při konstrukci běžecké boty.
 3. Uvědomte si, zda potřebujete specifický typ podpory pro běh. Většina běžců si bude moci vybrat neutrální botu, ale pokud má vaše noha tendenci se přetáčet ven nebo dovnitř, existují boty, které vám mohou pomoci.
 4. Ujistěte se, že bota sedí. Vaše bota by vám měla od začátku dobře sedět. Vybírejte botu volnější, než běžně nosíte.

 • Typy běžecké obuvi podle terénu

Silniční běžecká obuv  je určena pro cyklostezky, silnice a občasné běhy na udusaných cestách s mírnými nerovnostmi.

  • Lehké a flexibilní, jsou vyrobeny tak, aby tlumily nebo stabilizovaly chodidla při opakovaných krocích na tvrdém, rovném povrchu.
  • Nejlepší pro sportovce, kteří běhají po chodnících, silnici, běžících pásech nebo dráze.
 • Silniční běžecké boty mají plošší a hladší podrážku, aby vytvořily konzistentní povrch pro běh na zpevněných cestách.

Trailové běžecké boty jsou určeny pro off-roadové cesty s kameny, blátem, kořeny nebo jinými překážkami.

 • Mají větší výstupky ("výstupky" na podrážce) než silniční běžecké boty pro lepší přilnavost na nerovném terénu.
 • Někdy jsou opevněny pláty, které pomáhají chránit vaše nohy před kameny nebo ostrými předměty.
 • Jsou obecně tužší pro větší podporu na členitých stezkách a nerovných površích.

 • Jaké upřednostníte tlumení boty?

Běh v běžeckých botách je určen dvěma aspekty odpružení: pevností pěny a tloušťkou materiálu boty mezi vašimi chodidly a zemí. Tento materiál v mezipodešvi je obvykle typ pěny, typicky EVA nebo polyuretan, který pomáhá absorbovat nárazy při dopadu nohou na zem. Od maximálně tlumených mezipodešví až po ty bez tlumení, jak tlustá nebo pevná mezipodešev pod nohama je věcí osobních preferencí. Někteří běžci chtějí měkký běh pro větší pohodlí. Jiní nechtějí nebo nepotřebují tolik tlumení, preferují větší odezvu na každý krok, což zvyšuje rychlost. Nejlepší způsob, jak se rozhodnout, je vyzkoušet různé boty a zjistit, které vám vyhovují.

 • Jaká je vaše pronace?

Jak vaše noha dopadá na zem, když běžíte? Pronace je přirozený způsob, jakým se vaše noha při dopadu na zem „převaluje“ dovnitř a poté se posouvá dopředu. Existují tři různé typy pronace a možná budete chtít boty s funkcemi, které podporují vaši úroveň pronace. Značky, například Salomon, Asics, Adidas, Hoka, Mizuno, Nike, Reebok, New Balance používají různé technologie a funkce obuvi, které snižují nadměrný pohyb. Tyto technologie mají vést nohu plynulejším přechodem. 

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte