Zimní boty nevybírejte jen podle vzhledu. Věnujte pozornost důležitějším parametrům

Existuje opravdu velký výběr zimních bot a může se zdá těžké vybrat ty pravé. Trendy se každou mění, technologie se neustále inovují a vznikají nové. Zimní boty by měly být především praktické a funkční, ovšem líbit se chceme také. Rieker, Nike, Salomon, Columbia, Adudas, Superfit, CCC, Merell, Keen, Vans, Mustang – výrobců kvalitních bot je také velké množství, většina se však soustředí na jednu specifickou oblast. Jak vybrat ty správné boty, ve kterých nám nebudou mrznout prsty a současně vyladí outfit?

  • Módní trendy

V posledních letech jsou trendy outdoorové boty a tzv. farmářky. Jsou sice těžší, ovšem je v nich příjemné teplo. Pokud však chcete vyrazit na hory, dejte přednost outdoorovým botám. 

I boty pro zimní sporty lze vybírat z různých stylů. Dokonce i dětské boty, dívčí boty a chlapecké zimní sportovní boty.

  • Výška boty

Posledním rokům vládly dámské kozačky pod kolena, pro letošní zimu je však trend zimních bot do poloviny lýtek. Přesto stále existuje kombinace obojího. Tyto boty jsou vhodné pro městské nošení, často ani nebývají zateplené, proto v nich do přírody nevyrážejte. Kotníkové outdoorové boty jsou mnohem více praktické.

  • Barva zimních bot

Ačkoli černými zimními botami nic nezkazíte, hitem letošní sezóny bude barva pšenice, zejména u mladších ročníků.

I když máte rádi výrazné barevné oblečení, u výběru bot buďte opatrnější. Většina lidí má dva páry zimních bot, zejména pánské, takže je lepší zvolit neutrálnější barvy, které se hodí k jakémukoliv outfitu. Důležitá je také všestrannost zimních bot.

  • Použitý materiál

Kůže je sice velmi voděodolná, ale nedýchá tolik jako syntetika. Je zapotřebí používat impregnace, pořiďte si univerzální spreje pro různé materiály. Stačí pár aplikací přes zimu, aby se zabránilo napadání vápníku na botu a zároveň byla hydroizolace. Vždy důkladně boty oklepejte od sněhu.

  • Kvalitní izolace

Druh izolace se vždy odvíjí od zimní činnosti. Výlety do hor a sněhu vyžadují vyšší stupeň izolace. Pokud jste však fyzicky aktivní, příliš teplým botám se vyhněte. Hodně se začnete potit, což vede k většímu riziku prochladnutí.

Boty s vyšší technologií jsou vyrobeny převážně ze syntetických materiálů a mají ochrannou vrstvu, jako je GoreTex. Styly, které mají odnímatelné plstěné vložky, jako je Sorel, jsou levnější a velmi praktické, zejména pro děti, protože rychleji schnou.

  • Podrážky

Většina zimních bot má podrážku vyrobenou z pryže s různou hloubkou výstupku.

Pro outdoorové aktivity jsou výstupky hustější a hlubší, takže poskytují lepší trakci na sněhu. 

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte