Termoprádlo udrží vaše tělo v suchu a teple. Vybrat si však musíte vhodné kousky

Možná si nyní myslíte, že termoprádlo je drahá zbytečnost a že pro svoje pohybové aktivity se bez něj obejdete. Možná však jen do chvíle, kdy se začnete potit. Pokud totiž na sobě nemáte kvalitní oblečení a začnete se potit, látka, ze které je vaše oblečení vyrobené, nasaje vlhkost a po nějaké chvíli vás triko nebo tílko začne nepříjemně studit a lepit se vám na tělo.

Kromě toho se do vás brzy dá i nepříjemná zima a vy se budete muset převléknout nebo vydat na zpáteční cestu domů. V případě, že budete mít na sobě kvalitní termoprádlo, tak se do takovéhle situace vůbec nedostanete.

arcore tktel992 pnk zarko 4

Jaké výhody nabízí termoprádlo?

Pánské, dámské i dětské termoprádlo se vyrábí z funkčních materiálů, které jsou uzpůsobeny pro většinu sportovních aktivit. Mezi největší výhody patří prodyšnost. Pot je nasáván do látky a dostává se do další vrstvy. Vaše tělo tak nebude v mokrém oblečení, které nebude studit. Kromě toho se jedná o materiál, který rychle schne a to nejen v případě, že se propotíte nebo zmoknete.

Pokud jste na dovolené a potřebujete termoprádlo vyprat nemusíte se obávat dlouhého schnutí. Po vyprání jej můžete, v nejbližší době, zase obléci. Přestože dokonale přilne k vašemu tělu, v žádném případě vám nebude bránit v pohodlném a přirozeném pohybu. Další výhodou  jsou ploché švy.

klimatex cornel 0

Nejen, že vás nikde nebudou tlačit, ale také nedráždí pokožku nepříjemným škrábáním. Kromě toho jsou dokonale pevné. Funkční textilie jsou velmi lehké a tuto vlastnost oceníte nejen při jejich nošení, ale také při přenášení oblečení v batohu. Ve většině případů se jedná o textil s antibakteriálními vlastnostmi.

Pořídit si můžete jak jednotlivé kousky, tak i set obsahující oblečení pro horní i dolní polovinu těla. Vybírat můžete z široké nabídky. Mezi známé značky, nabízející kvalitní termoprádlo, patří Devold, Craft, Moira, Klimatex nebo Odlo.

Materiál používaný pro výrobu termoprádla

Materiál se dělí na syntetický a přírodní.

arcore tktel992 pnk zarko 8

  • Syntetika

V tomto případě se, nejčastěji, jedná o polypropylen a polyester. Polypropylen nabízí vlastnosti tepelně izolační, je tedy vhodnou volbou pro chladnější období roku. Polyester rychle schne a lépe odvádí teplo. Je tedy vhodnou volbou do teplejšího období roku.

  • Přírodní materiály

Tady se jedná o bambus, vlnu nebo merino vlnu.

Merino je vlna, která je nejen jemná, ale také velmi příjemná na dotek, díky svým antibakteriálním vlastnostem omezuje zápach, chrání proti UV záření a nabízí dokonalé termoizolační vlastnosti. Oblečení z něj vyrobené je prodyšné a dokonale odvádí pot.

arcore tktel992 pnk zarko 0

Výběr termoprádla pro jednotlivá roční období

Každé roční období má jiné nároky na oblečení. Oblečení určené pro letní období by mělo být lehké a mělo by dobře větrat. Zimní čas zase vyžaduje termoprádlo, které má vyšší gramáž. Pro jaro a podzim je vhodnou volbou takové termooblečení, které nabízí střední gramáž. Takové kousky můžete využívat dokonce celoročně.

Vrstvení

Kvalitní funkční oblečení vám umožní vytvářet vrstvy oblečení. Základní (první) vrstvu tvoří kousky s dokonalou tepelně izolační vlastností. Nabídnout vám pocit sucha a tepla a to i v případě, že vynaložíte velkou fyzickou aktivitu. Důvodem je schopnost odvádět z těla pot do dalších vrstev.

progress 5dams3 ms ndr white 0

Tato vrstva postačí v případě teplého počasí. Pokud je chladno, přidejte druhou vrstvu. Tady to může být mikina vyrobená z fleecu, který je prodyšný, ale také je to výborný tepelný izolant.

Jako ochrannou vrstvu pak využijte bundu, která bude odolávat větru, bude disponovat prodyšností vodní páry, případně bude nepromokavá. Tato vrstva vás ochrání proti nepříznivému počasí.

Vhodně zvolené termoprádlo rozhodně využijete během celého roku, takže vyšší investice během počátečního nákupu se vám vrátí v podobě příjemného pocitu a menší pravděpodobnosti nachlazení během vašich sportovních aktivit a výletů do přírody.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte